EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Temel Eğitimler
Kat Planı Çalışması...

 

 

Geri
 


 

Kat Planı Çalışması
by Salih EFE - 21.10.2018 23:30


Kat Planı - Pafta

 

 

 

Olimpik Yüzme Havuzu Projesinin kat planlarını birleştirmeye başladık. Kat planlarını görselleştirmeye gelince, her zaman basit bir yönteme doğru eğildik. Uzun yıllardır, inşaat çizimleri, boyutlar ve mimari sanatla sıvanmış ofislerde çalışıyoruz, şemalarımızın diyagramatik taraftan daha fazla okunmalarını seviyoruz. Bu, basit duvarlı yapı ve mobilya gibi minimal detaylar anlamınada gelir, böylece mekansal ilişkilerin okunmasını hiyerarşik olarak güçlendirilmiş sayarız. Bu sitede yıllarca uğraşarak birkaç kat planı çizdik ve aslında hepsinin de birbirine benzer bir tarzı var. Duvarlar katı doldurulur ve genellikle arka plana bağlı olarak sayfadaki en koyu veya en açık öğeler olmaktadır. Ayrıca, zemin planının etrafındaki alanın uzantıları arasında ayrım yapmak için arka plan renginin tonlarında ufak bir değişiklik yapmayı da tercih ediyoruz. Son olarak, biraz derinlik vermek ve duvar ile araziyi tanımlamak için hafif bir gölge ekledik.

 

İş akışını eğitimimizin sonundaki videodan takip edebilirsiniz....

 

 

 

1. AutoCAD çizimimizi aktarma

 

Kat Planı - Pafta

AutoCAD ile çizim yaptığımız planları Photoshop'a aktardıktan sonra renklerini ayarlıyoruz. Bu tamamen sizin grafiklerde veya tasarımlarınızda kullandığınız tarzınız ile alakalı bir durumdur. Renkler arasında konstrast olması hazırladığınız paftanın okunabilirliğini artıracaktır.

 

2. Spread Çizgileri

 

 

Kat Planı - Pafta

 

 

Spread çizgilerini yan görünüşleri göstermek istediğiniz yerlerden ve kesit olarak ayırmak istediğiniz görünüşlere göre ayarlamanız gerekir. Çizgilerin geçtiği yerlerden mantığını esasa alarak AutoCad çizimlerini önceden ayarlamanız gerekir.

 

Pafta için spreadlerı ayarlarken bölüm kesimlerini kat planları ile birleştirmeyi tercih ettik. İki resim türünü birbiriyle ilişkilendirmek aslında kolay bir fırsat olmaktadır. Yerleşim hakkında daha önce biraz düşünürseniz, bölümler ve kat planları birbiriyle etkileşime girebilir ve aslında her birinin okunabilirliğini artırabilir. Olimpik Yüzme Havuzu yerleşimi, enine kesit kesimlerini zemin planı boyunca kesildikleri yerlere yerleştirdim ve bu ikisi arasında ileri geri göndermeyi kolaylaştırdı. Daha sonra bölüm kesik çizgilerini, katın diğer plana doğru uzanan, yine bölümlerin kesildiği yeri gösteren ve ardından sayfadan çıkan grafiksel bir harekete dönüştürdük.

 

3. Gölgeler

 

Kat Planı - Pafta

 

 

Plan altlarına vurgu yapabilmek için gölgeler verebilirsiniz. Bu sizin yaptığınız tasarımdaki duruma göre değişir. Bu şekilde verilen gölgeler vurgulamayı artıracağı için pafta okumada kolaylık sağlayacaktır. Photoshop'ta " Blending Opitons " bölümünden gereken gölgeleri ayarlayabilirisiniz...

 

 

4. Yazılar ve İşaretler

 

Kat Planı - Pafta

 

Kat Planı - Pafta

 

Yazı ve simgeler tasarımları güçlendiren en önemli unsurları oluşturduğunu düşünüyoruz. Simgeleri ve açıklamaları yerlerinde kullanmalısınız. Çok fazla olmamalıdır gerektiği kadar anlatımı bozmayacak şekilde olmalıdır. Anlatımlarda yeteri kadar açık ve net ifadeler ile tasarımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Görseller üzerine yazı yazmayı genelde tercih etmekteyiz. Portföyünüzde grafik hareketlerine dikkatle yaklaşmanız mükemmel sonuçlar doğuracaktır.

 

 

5. Doku ve Arkaplan

 

Kat Planı - Pafta

 

Bu çalışmamızda arkaplana projenin arazi üzerindeki planı yerleştirmeyi uygun gördük. Bu durum çalışmamızı biraz daha hareketlendirdi. Bu tarz çalışmalarda arkaplana hareket sağlamak için dokular yerleştireceğiz.

 

Kat Planı - Pafta  

Bu dokuları çalışmalarımızda kullanmak gerçekten dolgunluk sağlıyor. Dokuları arkaplanla karıştırarak yani "Overlay" tercihi ile bir bütün haline getirebilirsiniz.

 

Kat Planı - Pafta

 

Dokularıda eklediğimize göre son rötuşlarınızı ve eklemelerinizi yapıp çalışmamızı sonlanırabiliriz...

 

 

Ve Sonuç...

 

Kat Planı - Pafta

 

Kat Planı - Pafta

 

Arkaplan ve renkler ile oynayarak farklı çalışmalarda çıkarabilirsiniz. Yaptığımız uygulamalar neredeyse heryerde aynı. Bu sebep ile tercihinize göre tasarımları denemeniz gerekir.

 

 

Kat Planı - Pafta

 

Kat Planı - Pafta 

Kat Planı - Pafta 

 

Eğitim Videomuz ...

 

 

 

 

Tüm portföy spread'lerinde olduğu gibi, etkileşim kurmak ve onları projeye çekmeniz gerekir. Bölümleri ve kat planlarını birbirine bağlamak gibi küçük adımlar, her iki çizim türünün daha ilginç ve okunması daha kolay olmasına yardımcı olacaktır. Yayılma boyunca kesilen çizgiler gibi grafik hareketlerini birleştirmek, göz hareketini teşvik eder ve bize hikayenin nasıl anlatılacağı konusunda daha fazla kontrol sağlamama yardımcı olur.

 

 


 

  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved