EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Temel Eğitimler
Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Geri
 


 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması
by Salih EFE - 03.03.2018 14:40


Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

 

Bir görselde perspektif olarak ağaç eklerken, özellikle de bir sürü ağaç var ise, yıldırıcı ve bunaltıcı bir iş olabilir. Genellikle aynı ağaç defalarca kopyalanır herkesin yaptığı gibi. Aynı türe sahip, ancak hepsi biraz farklı görünen ağaçlar tek tek kesip ayırmak yerleştirmek zaman alacaktır. Şimdi ise zaman kazandıran bir konudan bahsedeceğiz. Bir görselin kaliteli ve göze hitap etmesini istiyorsak tekrarlayan objelerden tamamen uzak durmalıyız. Bu soruna hızlı ve kolay bir şekilde yardımcı olacak kullandığımız tabiki birkaç hamle var.

 

Aşağıda, 5 kez kopyalanmış olan ağaçların görüntüsü bulunmaktadır. Ağaçlar yapıştırıldığından dolayı henüz gölgeleri yok ve ışıklandırmaları sahneye uymuyor.

 

"Sayfanın alt kısımda videolu anlatımımızda mevcuttur... buradanda takip edebilirsiniz..."Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

 

Ölçek Değişikliği

 

Şuan için doku aynı olduğundan çok büyük problem görünmüyor gibi, fakat aslında daha fazlası çünkü boyutlar ve oranların hepsi neredeyse aynıdır. Birbirlerine yakın ağaçların aynı yükseklik ve genişlikte olması çok nadir olan bir olaydır. Orantılı olarak aynı olduklarında, gözler aralarındaki ilişkileri görür ve bir şeylerin doğru olmadığını hisseder. Buda görsele bakarken rahatsızlık verici bir durum olmaktadır.

 

Bu nedenle, yapacağımız ilk şey ağaçları biraz farklılaştırmak. Bunu yaparken, aynı zamanda ağaçları ters çeviriyoruz, böylece ağacın dalları farklılaşmış gibi görünüyor. Ağaçları ters çevirip ve x - y ekseninde uzatarak hızlı birşekilde az da olsa farklı görünümlü ağaçlar üretebilirsiniz.

 

Dönüştürmek için "Edit > Transform > Scale " e tıklayın.

Ağacı çevirmek için "Edit > Transform > Flip Horizontal" a tıklayabilirsiniz.

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Ağaçlar arasında daha iyi ayrım yapabilmek için yapılabilecek en son hamlemiz ise bazı belirli dalları silmektir. Bu işlem gözün bir ağaçla diğerinin ilişki kurmasını engellemeye yardımcı olacaktır. 

 

Aşağıda, bu basit hamleleri uyguladıktan sonra ağaçlar arasındaki tekrarlamanın neredeyse o kadar açık olmadığını görüyorsunuz.

 

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Zemin ve Gölgeler

 

Ağaç veya herhangi bir obje için yerde gölgeler oluşturulması gerekiyor. İş akışımızda, gölgeler insanlar, ağaçlar veya objeler için genelde aynıdır. Buradaki işlemimiz hızlı ama harika görünümlü gölgeler çıkartıyor.

 

1. Ağacı kendi katmanına Kopyalayın. Bu, ağaç katmanını seçip, o katmanı sağ tıklayarak "duplicate" i seçerek yapılabilir. Sonra, bu yeni tabaka zeminin perspektifine uyacak şekilde döndürülmelidir. Ağacı gölge yönüne uyacak şekilde döndürmek için "Edit > Transform > Rotate " seçeneği ile yapabilirsiniz..

 

Ardından, ağacı zemin perspektifine uyacak şekilde ayarlamak için "Edit > Transform > Distort " seçeneğini tıklayın.

 

2. "Image > Adjust > Hue / Saturation" u seçerek kopyalanan ağacı tamamen siyah yapın. "Lightness" kaydırıcıyı -100'a kadar hareket ettirin.

 

3. Ayrıca "Filter > Blur > Guassian Blur" a giderek hafif bir bulanıklık da uygulamak gerçeğe uygun hale getirecektir. Kullanacağınız bulanıklaştırma görselinizin çözünürlüğüne ve kişisel tercihinize bağlı olarak değişecektir.

 

4. Gölge katmanı hala seçili iken, opaklığı görüntüdeki gölgelerin geri kalan tonuyla eşleşecek şekilde düşürebilirsiniz.

 

5. Son adım olarak, gölge kenarlarının opaklığını daha da azaltarak ince bir eğim elde edeceğiz. Gölge nesneden ne kadar uzak olursa okadar hafifleyecektir. Silgi aracını ile bunu yapabilirsiniz. Yumuşak bir fırça seçin ve opaklığı % 15 olarak ayarlayın. Ardından, tonda hafif bir geçiş elde etmek için gölgenin kenarlarını silin.

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

 

 

Aydınlatma

 

Her nesnede olduğu gibi ağaçlarında gölgeleri var ve sahnede vurgulanması gereken bir ayrıntıdır. Genelde bu ayrıntıyı görmezden gelirler fakat aslında çok önemli noktalardan birtanesidir. Dodge ve Burn araçlarını kullanarak aydınlatma sorununu basit bir şekilde çözeceğiz.

 

Dodge aracı görüntüyü aydınlatır. değerini yaklaşık % 45 olarak ayarlayın ve seçilen yumuşak bir fırça ile güneş ışığına bakan tarafı vurgulayın.

 

Burn, aracı görüntüyü koyulaştırır. Yine, değerini yaklaşık %45 olarak ayarlayın ve yumuşak bir fırça seçin. Ağacın gölgesinin olacağı kısımlarını koyu renge indirgeyebilirsiniz.

 

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

Vurgular ve gölgeler, ağaçları sahneye koymak ve çevreye tepki vermek için gerçekten yardımcı olmaktadır. Ayrıca ağaçlara daha hacimsel boyutlu bir his verir.

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması

 

 

 

 

 

Siyah/Beyaz ve Doygunluk

 

Bir görseli hazırlarken kaçınırsanız renkler çok doymuş hale gelebilir. Ağaçların yeşil renginin çok fazla dikkat çekmesini çok fazla istemeyiz. Bu nedenle rengin bir kısmını kaldırmamız yani kırmamız gerekiyor. Ağaçları tek tek katman olması için birleştirip "Image > Adjustments > Hue / Saturation" tıklayın ve doygunluğu yaklaşık % 50 ye düşürün. Ayrıca arkaplanla uyumlu hale gelmesine yardımcı olmak için tüm ağaçların donukluğunu düşürmüş olduk

 

 

Tekrarlayan Ağaçlardan Kaçınılması  

 

 

Bu yazıdan çıkaracağımız temel kavram, gözü rahatsız edici ağaçların tekrarlamasından oluşan kusurları kaldırma fikridir. Yüksekliği ve oranları değiştirmek gibi basit hareketlerle, bu tekrarlamanın kırılmasında neler yaptığımızı görmüş olduk.

 

 

 

 


  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved