EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Temel Eğitimler
Gökyüzünün Görsel Etkisi...

 

 

Geri
 


 

Gökyüzünün Görsel Etkisi
by Salih EFE - 09.04.2018 14:40


Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Bir çok durumda gökyüzü bir mimari görseli tamamlayabilir veya tam tersi bozabilir. Aynı zamanda bunu yapmak birçok insanın görmediği birşey olabilir. Renderlerine sadece birkaç dakika harcanarak harika işler çıkarılacak basitlikte bir yöntem.

 

Konumuzda geçecek olan anafikir iyi bir gökyüzü, bir görüntünün tüm ruh halini ayarlar. Bu yüzden, Photoshopu veya başka bir programda ilk önceliğiniz olarak buradan başlayabilirsiniz. Sahnemiz için mükemmel olanı bulmak biraz zaman alsada sonuç istediğiniz gibi olacaktır.

 

Aşağıdaki farklı görsellerde, gökyüzünü değiştirmenin ruh halinin ne kadar etkilediğini göreceksiniz. Gökyüzünün insanın üzerinde olduğu gibi görsellerdede ne kadar fark yarattığını anlayabilirsiniz...


 

 

1- Aşırı Renkli Görsellerden Kaçının...

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

 

Uçuk renkleri kullanmak sıklıkla gördüğüm bir konudur. İnternette bulduğum gökyüzü görüntülerinin birçoğu, gökyüzünün daha dramatik olması ve izleyicilerin dikkatini çekmesi için güçlendirildiğinden veya yükseltildiğinden bu problemi yaşanmaktadır.

 

Ancak, gökyüzünde çok fazla renk doygunluğu, mimarideki renklerin ve çizimin hiyerarşisini bozan yer düzleminin üstesinden gelecektir.

 

Bunu düzeltmek için "Image>Adjustments>Hue Saturation" bölümünden bazı renkleri kaldırmak için "Saturation" kaydırma sekmesini sola kaydırıyorum.

 

 

 

2- Doğal Olmayan Renklerden Kaçının

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Doğal olmayan renk, aşırı doygunluk gibi benzer sorunları beraberinde getirir.Doğal olmayan gökyüzü rengi, tüm görüntüyü baştan bozabilir. Sadece bu değil, mimari ve zemin düzlemi ile uyumlu görünmek yerine "Fotoğraflı" bir görünüm yaratıyor. Birçok renk tonuı nedeniyle, doğal olmayan renkleri değiştirmeye veya düzeltmeye çalışmak yerine başka bir gökyüzü bulmayı tercih edebilirsiniz.

 

Ancak, görüntüdeki bulut formlarını veya dokusunu gerçekten çok beğenirseniz, bazen rengi desaturate edebilir ve daha sonra üst üste yerleştirilmiş farklı bir gökyüzünün rengini kullanabilirsiniz.

 

 

 

3- Aşırı Yoğunluktan Kaçının

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Basitçe söylemek gerekirse, tüm dikkati mimariden uzaklaştırırlar. Ancak, dikkat dağınıklığı ile dramatik arasında minicik ince bir çizgi vardır. Biz bulutlu gökyüzünü sevme eğilimindeyiz, fakat rengi yumuşatarak ve detayı ortadan kaldırarak görüntüyü inceltmeliyiz, böylece doku daha yumuşak olacaktır.

 

Ayrıntıyı çözmek için, bulutsuz bir gökyüzü yerleştirin. Daha sonra bulutlu gökyüzünü alın, bu görseli sadece renkli gökyüzünün üstüne yerleştirin ve bulutların daha açık bir şekilde okunması için opaklığı azaltın. Bu harika sonuç verecektir...

 

 

 

4- Yanlış Güneş Yönü

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Görüntüde en fazla şaşırılan durumlardan bir tanesi ve bir şey yok gibi görünüyor, evet neyin yanlış olduğu açık değil. Fakat ışık kaynağı sorunu giderildiğinde, görüntü önemli ölçüde daha iyi görünecektir. Işık kaynağı yönü gölgeli öğeler için geçerlidir ve doğru olması gereken durumlardandır.. Tüm objelerin ışık kaynağı ne kadar doğru olursa, resim okadar daha iyi bütünleşir. Güneş ışığı önemlidir dikkat edilmelidir.

 

 

5- Doğru Perspektif Kullanın

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Bu fikir, kişiden kişiye değişir ve az veya çok önemli olduğu size bağlıdır. Ancak, çok fazla derinlik gösteren sahneler, doğru perspektifi gösteren bir gökyüzü ile çok daha iyi olacaktır. Yukarıdaki örnekte, bulutların neredeyse hiç bir perspektifi yoktur, bu da bulutların yakın gösterecek ve arka planın daha düz okunmasına neden olacaktır. Perspektif tüm resimler için geçerli olan bir olgudur.

 

 

6- Basit Olmaktan Asla Çekinmeyin

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Her zaman bulutları göstermeniz gerekmez. Bazen, mükemmel derecede bir görüntü için doğru tonu ayarlamak gerekli olan her şey olabilir. Bu hareket daha sakin bir sahne yaratır ve mimariyi ve zemin düzlemini vurgulamaya yardımcı olur.

 

 

Ve Sonuç...

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Nihayetinde seçtiğimiz bu gökyüzü bulutulu. Bu, soldan gelen güneş ışığını oynatmamızı sağladı ve genel görüntüyü karanlık geçişi için dramatik bir ışık verdi. Şekil 3'te açıklandığı gibi benzer bir işlem kullanarak iki farklı bulut görüntüsünü birleştirdim. Bulutsuz bir gökyüzü ve harika bir renk buldum ve sonra bulutlu bir gökyüzü ile birleştirdim. Bulutlu gökyüzünün opaklığını ayarlayarak, iyi bir renk ve yumuşaklık dengesini sıfırlayabildim.

 

 

Şimdide Biraz Güçlendirelim...

 

Gökyüzünün Görsel Etkisi

 

 

 

Gökyüzünü yakaladığımızda, renk bindirmelerini kullanarak sıcak ve soğuk tonları güçlendirebilirz ve görüntünün tabanına daha fazla gölge ekleyebiliriz. Tüm bu hareketler, izleyicinin gözünü görüntünün sol tarafında başlatmaya yardımcı olacaktır ve yavaşça sağ tarafa doğru hareket ettirir. Bu şekilde, projenin hikayesini anlatmak için gökyüzünün başlattığı ışığı kullanabilirsiniz... 

 


  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved