EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Diğer
Yaya ve Araç Yolları Diagramı...

 

 

Geri
 


 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı
by Salih EFE - 18.11.2018 02:20


Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Planlama yaptıktan sonra, yaya yolları oluşturmak ile ilgili birçok soru soran var. Hat çalışmalarını oluşturmak için yapılabilecek birçok yol var. Ancak, pek çok kişi Photoshop'ta kalem aracını kullanmayı bilmeyebilir veya tercih etmez. Fırça aracı takip edeceğimizi söyleyebiliriz farklı bir yol oluşturmak için ise kalem aracını kullanabilirsiniz.

 

En alttaki eğitim videomuz ile koordineli takip etmenizi öneririz...

 

 

1. Google Maps - Plan

.

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Google Map veya Earth kullanarak, çalışma yapacağımız koordinatı belirliyoruz. Koordinat belirlerken hatların ve yapıların çözümlemesinin uygun olduğu alanları seçmek çizimlerde kolaylık sağlar. Görseli aldıktan sonra Photoshop'a aktarılmalıdır.


2. 3D Modelleme

Yaya ve Araç Yolları Diagramı 

 

Biz bu konuda 3Ds Max ve V-Ray kullandık başka programlardada aynı sonucu alabilirsiniz. "VRayToon" eklentisini yaptıktan sonra render aldık. Eğitim videomuzdan plan üzerinde çizdiğimizi görebilirsiniz. Ebatlarınızı ayarladıktan sonra Render'ınızı Photoshopa Aktarabilirsiniz...

 


3. Yerleşim

Yaya ve Araç Yolları Diagramı 

 

Photoshop'a aktarımımızı yaptıktan sonra plan üzerine yerleşim sağladık... İki farklı katmanı üst üste koyarak fazlalıkları temizledik. Zaten Max te modelleme yaparken plan üzerinden çizim yaptığımız için planlar birebir şekilde yerleşimi uyum sağladı...

 


 

4. Alan Boyama ve Beyazlatma

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Haritamız üzerinde kalan ve yerden yüksekliği eşit yerleri beyazlatmakta fayda var. Böylelikle binalar ve yapılar daha fazla ortaya çıkacaktır. Pafta veya çalışmalarda bu tür çözümler göze daha etkili gösterilmesine sebep olmaktadır. "VrayToon" ile Render aldığımız için hat çizgileri belirgin olmaktadır. Bu sebeple "Magic Tool" aracından yardım aldık. Seçtiğimiz alanları beyaz ile renklendirdik...

 

 

5. Tarama

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

Tarama işlemi yapmak için farklı yöntemler kullanmak mümkün... Parça parça tek tek boyama yaparak kullananlar bile var. Bu işlem için "Paint Tool" aracını kullandık... Ve görsel netlik için resmimizi biraz büyüttük. Burada yapmak istediğimiz vurgulama ve dolgunluktur.

 

 

Boya aracını seçtikten sonra yukarıdaki bölmeden "Pattern" aracını seçtiğinizde bu simgelerle karşılaşacaksınız.

 

 

6. Map Görsellerini BelirginleştirmeYaya ve Araç Yolları Diagramı

 

Yüklediğiniz haritadaki ağaçlar, objeler, yapılar vb yerleri 3d modellerimizin üzerinde görünecek şekilde saydamlaştırdık... Karıştırıcının etkilerindende yararlandık bu tamamen tercihtir...

 

 

7. Yuvarlak Ağaçlar

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

Eğitim videomuzda hızlı biir şekilde ağaçları nasıl yaptığımız konusunda bir sunum bulunmakta... Öncelikle "Brush tool" fırça aracı ile haritadaki ağaç yerlerinin üzerlerinde minik daireler işaretledik. Sonra bu dairesel ağaçlarımızın etrafını ve içerisini "Blending Options" ayarlarından kenar çizgisi ve iç boyamalarını tamamladık. Hafif Opaklığını düşürdük böylelikle işlem tamamlanmış oldu....8. Haritanın diğer bölümü ve Gemiler

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Bu haritada özellikle deniz ve kara tercihi yaptık. Nesnelerin ilavelerini göstermemiz gerekiyordu..
Gemileri harita ölçeğine göre çizip yerleştiriyoruz... Üstteki gemileri tasarıma uygun şekilde görsel olarak yerleştirdik. Alttaki gemiler zaten haritada olandı...

 

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Gemi yerleşiminden sonra, gemileri seçip üzerini tarama olarak boyuyor ve hafif koyulaştırdık... Bu işlemden sonra ise gemilere "Blending Options" ayarlarından harita gölgelerine göre hafif gölge verdik. Gemileri koyu yaptık aşırıya kaçmadan çünkü dikkat toplak gerekiyordu...

 

 

 

9. Kalem Aracı ve Fırça Ayarları

"Pen Tool" Kalem aracını seçmeden önce yeni bir katman oluşturun. Yollar, palet paletinde görünmeyecek, ancak bu katmana yollara uygulanan vuruş çizilecektir.

 

Kalem aracı yolları çizmeye başlayın. Eğri yolları oluşturmak için, yoldaki noktaları seçerken tıklayıp sürükleyin. Bu, o noktada eğrinin boyutunu ve şeklini kontrol etmek için kullanılabilecek tutacaklar yaratacaktır.

 


Sonra fırça ayarlarını ayarlamamız gerekiyor çünkü, bu oluşturulan yola strok eklemek için kullanacağımız bir şey. Araç ve Yayaların izlerini "Pen Tool" aracı ile belirledikten sonra, Fırça aracını tıkladık ve "Brush Tool" aracını seçtik. Buradaki ayarları yapmamızın sebebi ise pen tool ile belirlediğimiz yollar bu fırçanın ebat ve özelliklerine göre şekillenecek olmasıdır.


Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

Eğer kalın seçersek izler kalın olacaktır veya opacity değerini düşük ayarlarsak ona göre saydam gelecektir. Yani ne yapılırsa ona göre sonuç verecektir. Bu sebeple bu adımdaki ayarlar, çizginin kalınlığını, renk, sertlik ve opaklığı belirleyecektir. Sert bir fırça seçtim, 6 piksel büyüklükte, %100 opaklıkta ve siyah boyaya ayarladık.

 

Doğru boyuta sahip olup olmadığınızı belirlemek için birkaç çizgi çizmeniz gerekebilir..


10. Kontur Çizgileri


Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

İstediğiniz yolu çizdiğinizde, yola yakın bir boş alanda sağ tıklayın ve "Kontur Yolu (Stroke Path)" nu seçin. Bu seçenek grileşirse, önceki adımda oluşturulan yeni katmanı seçtiğinizden emin olun.

 

Birleşim ve iz bırakmak için hangi aracın kullanılacağını soracak yani ikinci bir diyalog kutusu görünecektir. "Fırça" aracını istiyoruz.

 


Sonra "Tamam" ı seçin. Yolu bitirmek için enter tuşuna basın. Her yolu oluşturmak için bu adımları tekrarlayın.

 

 

 

 

11. Kontur Çizgilerinin Opaklık Seviyesi

 

Farklı trafik yoğunluğunu ortaya koyan bir yol hiyerarşisini oluşturmak istiyoruz. Bu, hem çizgi yoğunluğu hem de opaklık seviyeleriyle gösterilir. Bu görüntü için üç farklı yol katmanı oluşturduk. Birinci yoğun tabaka %100 opaklığa, ikinci orta tabaka %50'ye ve üçüncü hafif tabaka %15'e ayarlandı. 

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı


Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

 

12. Yoğunluk Artırma

 

 

Hat çalışmasının yoğun alanlarda daha fazla var olmasını istiyoruz, böylece hafif bir parıltı ilave edilecek. Bu sadece fırça aracıyla yapılır. 80 piksel büyüklüğünde bir yumuşak fırça kullandık ve opaklığı% 15 olarak ayarladık. Çizgilerin yoğun olduğu veya bir araya geldiği yerlerde, siyah bir boyada katmanlandım. Ayrıca karanlık yollar katmanını kopyaladım ve bir Gauss Bulanıklığı filtresi uyguladım. Arka planı kaldırdım, böylece bu adım biraz daha net görülebilirdi. Yani işin özü yollar için yolların altına veya arkaplana gölgeler ekleyin... Bu belli noktaları daha yoğun gösterecektir...

Yaya ve Araç Yolları Diagramı 

 

 

13. Renklendirme

 

 

Yolları daha da yumuşatmak için renk ekleyeceğiz. İşleri kolaylaştırmak için önce tüm yol katmanlarını birleştirin. Birleştirmek için, tüm yol katmanlarını seçin, katmanlardan birine sağ tıklayın ve "Katmanları Birleştir (Layer Marge)" seçeneğini seçin.

 

Katmanlar birleştirildikten sonra, yeni tek katmanı sağ tıklayın ve "Katman Kopyala (Duplicate Layer)" yı seçin ve katmanın tekini kapatınki karmaşıklığa sebep olmasın.

 

 

 

Yinelenen katman seçiliyken, üstte "Image> Adjustments > Hue/Saturation" seçeneğini seçin. Diyalog kutusunda, önce "Colorize" kutusunu işaretleyin. Ardından aşağıdaki ekran görüntüsü şeklinde tonlama yapın.

 

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

 

14. Katman Karıştırıcı - OverlaySon olarak, renklendirilmiş katmanın karışım modunu "Overlay" olarak ayarlayın. Bu, görüntünün rengini karıştırmaya yardımcı olur ve koyu çizginin altında çalışmasına izin verir.

 

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

 


Ve Sonuç...Aşağıdaki görselimizde Araç izleri ve yaya izlerini karışık olarak vermek istedik. Sadece çizgilerin yerlerini değiştirerek sunumunuz için farklı gidiş hatları yakalayabilirsiniz. Hatları ister istatistik verilere göre isterseniz görselinize göre veya mantığınıza göre ayarlayabilirsiniz.

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

Aşağıdaki görselimiz ise sadece yayaların geçiş ve yürüyüş izleri olan şekli...

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 


NOT : Son olarak hatları ve kontur çizgilerini öne çıkarmak için çalışmanızın rengini "Levels" ile biraz açabilirsiniz..

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı 

 

Farklı r enk efektleri vermekten çekinmeyin...

 

Yaya ve Araç Yolları Diagramı

 

 

 

llustrator veya CAD gibi başka bir programa girmeye gerek kalmadan bir dizi düzgün kıvrımlı çizgileri Photoshop ile yaptık.... Sıra Sizde... ;)

 

 

 

 

Eğitim Videosu :

 

 

 

 

 

 

 

  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  
 


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved