EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Stil & Efektler
Radial Blur Efekti...

 

 

Geri
 


 

Radial Blur Efekti
by Salih EFE - 30.05.2019 01:05


Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

 

 

Bulanıklaştırma tekniklerini genelde sık sık kullanmıyoruz, ancak bir süre sonra, son vuruş yapılacak gereken bir resimle karşılaşıyoruz. Bu yazımız tanıtılan iç illüstrasyon ile ilgili olmaktadır. Görsel uzun ve dar bir alana bakıyor, tüm çizgiler merkeze yaklaşıyor. Perspektif tam oturmuş vaziyette. Daha önce bazı çalışmalarımızda radyal bulanıklaştırma kullandık, birçok görsel uzmanlarının yaptığını görmüştük ve bizde bu durumda etki etmesini uygun gördük..

 

 

 

 

Nasıl yapabiliriz bakalım?...

 

 

 


1. Her zaman olduğu gibi, aşağıda model "VrayToon" çizgi çalışmasının ve temel gösteriminin ekran görüntüsü bulunmaktadır. Buna karar vermeden önce bir sürü görüşe baktık. Uzun ve dar alanlarla savaşmak yerine doğrudan merkeze odaklanmak gerek. Çizgilerin görüntünün merkezinde birleşmesi fikrini sevdik. Gözün ortasından başlamasını ve çizimleri okumak için harika bir yol olduğunu düşündük. Merkezden dışa doğru dağılmasını gösteriyoruz.

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

- VrayToon Render

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

- Normal Render

 


 

 

 

 

 

2. Photoshop'a girdikten sonra yapılacak çok iş var. Işıklandırmaya, biraz parıltı eklemeye ve armatürleri ayarlamaya başladık. Ayrıca renkleri azda olsa çimdikledik, bazı bölgelerde ise aydınlatmaları yumrukladık ve diğer alanlarda ise tonlandırdık.

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

 

 

 

 

 

 

3. İnsan yerleşimleri için maxte kutulardan yardım aldık. Mesafeleri tutturmak için doğru bir kullanım olduğunu düşünüyoruz. Aşağı yukarı kutu ve çevresini kullanmanız çalışmanıza daha düzgün ve doğru sonuç verecektir.


Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

- Kutuların yerleştirildiği ekran görüntüsü

 


Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

- İnsan boyutu ortalama 170 cm - 180 cm arasında alabilirsiniz. Kutuların olduğu yerlere insan yerleşimini yapabilirsiniz.

 

Önceki Temel Eğitim makalemizden insan yerleşimi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

* İnsan Ekleme - İnsanlar ve Gölgelenme

 

 

 

4. Ekleme Çalışmamıza devam ediyoruz. Cam yansımalarını ve yer yüzeyine yansımalarına dikkat etmelisiniz. Öncelikle insan üzerindeki ışık tonlamalarını yapıyoruz. Daha sonra yansıma ve gölgelenme ile devam ediyoruz.

 


Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

 

 

Cam yüzeyinden görünen kısım ise saydam olmalıki cam arkasında olduğunu gözümüz ve beynimiz kavrayabilsin... Maske yardımı ile üstesinden geliyoruz.

 

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF 

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF 

 

 

 

 

5. Sonra, diğer insanlarıda ekliyoruz. hafif ekran görüntü renklerimiz ile oynuyoruz. HDR olmasada bu özelliği kullanmanızda fayda görebilirsiniz.

Peki, bu resimde gördüğünüz "Radial Blur" efekti yani kayan görüntü nasıl oluyor devam edelim görelim...

 

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF 

 

 

 

 

 

6. Görüntünün ekstra bir şeye ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz nokta burası. Genellikle hareket bulanıklığı filtresini kullanacağımız boşlukta hareket etme hissini yaratma fikrini seviyoruz. Ancak, hareket bulanıklığı bu durumda işe yaramıyor çünkü her şey merkeze yaklaşıyor.

 

Radyal bulanıklığın kendini göstereceği yer burasıdır. Ayarlarda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Orijinal katmana dokunulmayacak şekilde bulanıklaşan katmanı kopyaladığınızdan emin olun. Yani görseli yeni bir katmana kopyalayın..

 

Filtreye ulaşmak için “Filter> Blur > Radial Blur” a gidin. “Radial Blur” iletişim kutusunda, “Blur Method” altında “Zoom” u seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, resmimde olduğu gibi bulanıklığın merkezinin ayarlanması gerekecektir. Yakınsak çizgilerin merkezi doğrudan Photoshop tuvalinin merkezinde değildir. “Blur Center” kutusunun içine tıklayarak ve sürükleyerek bulanıklığın merkezini hareket ettirebilirsiniz. İstediğiniz bulanıklık miktarına bağlı olarak, “Amount” kaydırıcısını da ayarlamanız gerekir.

 

 

 

 

 

Bu işlemden hemen sonra ise katmanlardan harmanlama kısmına geçiyoruz. Bu etkiyi azaltmanın ve orijinal “bulanıklaştırılmamış” görüntülemeye uygulamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Orijinal katmanı kopyalandığımızdan, bulanık katmanın opaklığını azaltabilir ve orijinal katmanının görünmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Bunun yerine, bulanık görüntünün merkezini yumuşak bir fırça ile sildik, böylece bulanıklaştırma dışarının etrafında daha güçlü hal aldı (silmek yerine katman maskesi kullanmak her zaman daha iyi bir yoldur, ancak basitlik için silgi aracını kullanabilirsiniz). Sonra katman harmanlama modunu “Overlay” olarak ayarlıyoruz.

 

 

 

Maske yardımı ile görselde sert olacak yerleri yumuşatmanız mümkün olacaktır.

 

 

Ve Sonuç...

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF


Görsel tasarımınızı renkler vb.ile oynayarak, göz zevkinize hitap eden şekle getirebilirsiniz.

 

 

 

Başka Bir Açıdan Sonuç...

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF

 

Öncelikle insan yerleşimlerini ayarlıyoruz, insanlar önemlidir. İnsanlar görselin yaşanılabilir alan olduğunu gösterir. Daha sonra görsel şölen için renklerimizi oturtuyoruz...

 

 

 

Radial Blur Efekti - Pixel Art CHIEF


 

Son etki incedir, ancak çizime güzel bir vuruş katacaktır. Denemek için sadece birkaç saniye süren numaralardan biri renklerle oynamaktır. İyi görünüyorsa, kalsın. Değilse, en azından denemek için çok zaman kaybetmezsiniz... 

  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved