EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Diğer
Mimari GIF Yapımı - Photoshop...

 

 

Geri
 


 

Mimari GIF Yapımı - Photoshop
by Salih EFE - 23.08.2019 15:00


Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF


GIF eski hareketli resim dosyası olsada, hala mimari bir fikri iletmek için düşük teknolojili, yüksek oranda paylaşılabilir bir çözüm olabilir. Açıkçası, bu çözümün yalnızca dijital sunumlar için çalıştığını söyleyebiliriz (web sitesi, sosyal medya, e-posta vb.). Bu nedenle, daha sonra renderlarınızı kullanmak isterseniz yüksek çözünürlükte tek tek kaydedebilirsiniz. Genel olarak GIF çözünürlüklerini düşük boyutlarda ayarlarız. Yüksek çözünürlüklü görüntülere gerek duymuyorsanız, GIF'ler o kadar sıkıştırıılır ki başlangıçta daha düşük çözünürlüklerde işlem yapmak çok zaman kazandıracaktır.

Aşağıda GIF’i nasıl oluşturduğumuzun hızlı bir dökümanı bulunmaktadır.

Eğitimimizin altkısmında iş akışı videomuzdanda nasıl yapıldığını görebilirsiniz...
 

Hadi Başlayalım...

1. Tüm Karelerin Temel Renderlerını Yaratın

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Gölge yapıyı farklı çalışma pozisyonlarında göstermesi için 3Ds Max modelimizi hazırladık. Daha sonra her renk tonu pozisyonunu farklı bir katmana yerleştirdik ve her seçeneği V-Ray kullanarak oluşturduk.

2. Photoshop Her Konumda

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Yukarıdaki resim, Photoshop'ta yaptığımız ve son görüntüyü elde etmek için yaptığımız bazı ana hareketleri göstermektedir. Bu hamlelerin her birinin, bir renk tonu oluşturma işleminden diğerine kolayca taşıyabileceğimiz şekilde kurulması gerekiyor. Efekti Genel haline vermelisiniz veya eklediğiniz çim vb. görselleri bütün hepsinde çalışacak şekilde ayarlamalısınız.
Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Bu, katmanları mümkün olduğunca dikkatli ve temiz bir şekilde düzenlemek gerekiyor. Zemine eklenen çimler tüm kareler için aynı şekilde kaldı, bu yüzden bunu katman yığınının altına yerleştirdik. Numaralandırılmış katmanların her birini, karşılık gelen pozisyonun temel görüntüleri ile mevcut hale getirdik. En alttaki görselimizin görünürlüğü kalacak şekilde diğerlerini kapatıyoruz.


3. Zaman Çizelgesi'ni açın

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Katmanları düzenledikten sonra, GIF oluşturma zamanı. İlk önce “Window> Timeline” ye giderek Zaman Çizelgesi'ni açıyoruz. Bu program penceresinin altındaki Zaman Çizelgesi arayüzünü getirecektir. Ayrıca Zaman Çizelgesi arayüzünde, açılır menüden “Çerçeve Animasyonu Oluştur” u seçin.Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Timeline arayüzünde, açılır menüden “Crate Video Timeline” ı seçiyoruz. Eğer ikinci bir aşama ile uğraşmak istemezseniz yan tarafında bulunan açılır pencere ile "Crate Frame Animation" seçebilirsiniz.
Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF


“Crate Video Timeline” ı seçerseniz ikinci bir hamle olarak sol köşede bulunan üç kare butonuna basarak "Crate Frame Animation" pencere sistemine daha sonrada geçebilirsiniz.4. Efekt & Filtre Ekleme

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Daha sonra pus, güneş parlaması gibi son efektleri veya filtreleri tüm pencerelerde açık kalacak şekilde yerleştirdik. Hangi gölge pozisyon grubunun açık olduğu farketmeksizin, bunlar değişmeden kaldığından en üstteki grup olarak sabitliyoruz.

5. Zaman Çizelgesi Çerçeveleri Yaratın

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEFKatmanların doğru bir şekilde kurulduğunu varsayarsak, bu kısım oldukça hızlı geçecektir. Yeni kareler eklemek için, istediğiniz katmanları açıp kapatın, ardından Zaman Çizelgesi paletinde "Duplicates Selected Frames " ile seçili kareleri çoğaltabilirsiniz.

Her karenin altında, aşağı açılır menüden seçerek de bir süre belirleyebilirsiniz. Karelerin hepsini veya bir kısmını seçerek hepsine birden aynı süreyide vermeniz mümkün.


Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Her bir kare için ayrı bir katmandaki görünürlüğü aktif ediyoruz. Böylelikle her karede farklı bir görsel çıkmış oluyor ve sıralanmış hale geliyor. Play tuşuna bastığınızda çalışmanızı deneyebilir sonucu izleyebilirsiniz.


6. GIF'i Dışa Aktar

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF


Kareleri Timeline şeridinde ayarlandıktan sonra, GIF çıktı zamanı. “Files> Export > Save for Web (Legacy)” seçeneğini seçin. 

Seçtikten sonra ekrana aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF


“Save for Web” iletişim kutusunda, kalite ve dosya boyutu arasındaki dengeyi etkileyen birkaç seçenek vardır. Bu bölüm açıkcası birkaç denemeden sonra kolaylıkla çözebileceğiniz kadar basittir. Resimlerimiz çok fazla ayrıntıya sahip olduğundan daha iyi görüntü kalitesini korumak isteriz, bu da daha büyük ve dolayısıyla daha yavaş bir dosyanın açılması ve çalıştırılması anlamına gelir. 

A) Önceden ayarlanmış açılır menü için, bize en iyi renk üretimini ve en yumuşak gradyanları veren “GIF 128 Dithered” i seçtik. Renk kullanımını ise 128'den 256 ya yükselttik. Eğer düşük seçenek kullanırsanız daha az renk tercih edileceğinden görseliniz noktalı noktalı çıkar. bu sebeple 256 iyi bir seçenektir.

B) Dosya boyutunu küçültmek için çözünürlüğü 1200 piksel değerine düşürdük ve böylelikle dosya boyutunu MB olarak daha kullanılabilir bir boyuta düşmüş oldu. 

Ayrıca sistemde bazı ayarları değiştirmek isterseniz GIF'imizin döngü yapmasını istediğimizi de belirtmeliyiz, bu yüzden “Loopin Options” iletişim kutusunda “Forever” olarak seçebiliriniz.Böylelikle sürekli tekrar sağlayabilirsiniz.

Son olarak, GIF'i dışa aktarmak için “Save” i tıklamak kalıyor.. Uzantısı gif kalacak şekilde kaydettikten sonra resminizin hareketli yapısını izleyebilirsiniz.İş Akışı Videomuz ...

 

Sonuç...

 

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF

Mimari GIF Yapımı - Photoshop - Pixel Art CHIEF 

Oluşturduğunuz GIFleri sizde sunumlarınızda veya websitelerinizde kullanabilirsiniz. Basit ve kullanışlı bu yöntem ile anlatımlarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. 

  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved