EĞİTİMLER Genel Eğitimler / Stil & Efektler
Kaplama ve Doku ile ilgili düşünceler...

 

 

Geri
 


 

Kaplama ve Doku ile İlgili Düşünceler
by Salih EFE - 01.07.2019 18:05


Kaplama ve Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

 

 

Mimari çizimler üzerinde çalışırken kafamızın içinde sıkça geçen bir düşünce, insan dokunuşunu görüntüye nasıl daha fazla getirebileceğimiz. Cevap neredeyse her zaman Photoshop'taki kaplama yöntemine dayanıyor. Kuşbakışı yani hava perspektifi üzerinde çalışmak açıklayıcı olabilir diye düşündük.. Bu özel çalışma için, ne olacağını görmek için görüntünün hemen hemen her yüzeyine güçlü bir dokuyla vurmak istedik. Bu çalışmamızda birçok alan var. Sonuç, yaşı gösteren kusurlu bir görüntü oluşturduk..

 

 

Baz Aldığımız Render

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

3D ortamdaki kaplama (Texture) önemlidir, ancak dokuların “döşenmesinden” kaçınmak zor olabilir. Çoğunlukla, temel kaplamalarımız düz görünüyor ve dokuda kusur olmadığı anlamına gelen “mükemmel” görünüm sağlar. Bunun nedeni sadece bump haritaları ve doku özellikleriyle yapabileceğimiz çok fazla şey var. Belirli bir noktada, bazen 3D ortamda harcanan zamanlama Photoshop'ta çok daha hızlı yapılabilir. Yıllar boyunca çok fazla illüstrasyon ürettikten sonra, o eşiğin ne olduğunu ve 3D'den çıkıp 2D post işlemeye ne zaman ihtiyacımız olduğunu anladık. Pek çok durumda, doğru görünümü elde etmek için Photoshop'ta iyi bir doku ile birleştirilen 3D modeldede iyi bir dokuya ihtiyacımız var.

 

 

 

Doku Bölgeleri

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

Bu gösterim için odaklandığımız dört alan vardı: çevreleyen bağlamın çatıları, tasarımımın dokuları, sokaklar ve kaldırımlar / manzara. Bu alanların dördü de birbirinden beslenir ve eğer biri el değmeden kalırsa, bilgisayarın plastik hissi ortaya çıkar ve etki tamamen kaybolur.oldu.

 

 

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

 

 

Photoshop'taki resme dokuları uygulamak için asfalt yollardan ve genel dokulardan birkaç görüntü kullandık. Bunlar doğru miktarda çizik, kırık, döküntü ve kusurlara sahiptir ve sokaklar dışındaki alanlarda da kullanılabilir. Çatılarda genelde brüt beton gibi sevimli bir doku kullanmak daha etkileyici diye düşünüyoruz .Opaklığı düşürdük ve bunları beton ve tuğla kaldırımlar olmak üzere uygun yerlere uyguladık.

 

Bu işlemleri yaparken daha önceki eğitimlerimizde olduğu gibi harmanlama aracını fazlasıyla kullandık. "Multiply" + "Overlay" + "Screen" + "Linear Dodge" gibi harmanlama araçları size yardımcı olacaktır.

 

 

 

Aradaki farkı mukayese edelim..

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

Yan yana yapılan karşılaştırma, Photoshop'ta biraz doku oluşturmanın ne kadar güçlü olabileceğini ortaya koyuyor. Bu küçük kusurlarda bina, bunun bilgisayar tarafından üretilmiş bir görüntü olmadığını düşünerek gözü kandırmaya başlayacaktır. İnce detaylar kendini gösterirken resmimize ahenk ve değer kazandırmış olmaktadır.  

 

 

 

Sonuç...

 

Dokulandırlmış ve Filtrelenmiş görseller...

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF

 

Kaplama ve doku ile ilgili düşünceler - Pixel Art CHIEF 

Bu son resimde, turuncu renk kaplamalarını kullanarak renkleri sıcak tarafa taşıdık. Resimlerimizin çoğunda olduğu gibi, Renk Efekti kullanarak ayrıntı ve netliği artırabiliyoruz . Perspektif burada çalışır çünkü gözü görüntünün merkezine çeker ve tasarıma daha fazla odaklanmasını sağlayacaktır.

 

  

 

0 Yapılan Yorum...

 

 


1
>>

 


 
  Yorum yapabilmek için lütfen GİRİŞ yapmanız.

Sadece kullanıcılarımız yorum yapabilmektedir. Sizde giriş yaparak yorum yapabilir diğer kullanıcılarımızla iletişimde bulunabilirsiniz....

  


Salih EFE / Arc. 3D Artist
İçinizdeki tasarımsal seslere kulak verin. İçinizden geçen renkleri kullanın... İçinizin rengini gözünüzle görün...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Iç Mimar EFE / Instagram
Proje & Uygulamalarimizi ayrica Egitim Yazilarimizi instagram kisisel instagram adresimden takip edebilirsiniz...

  Instagram adresim için tiklayin...
Iç Mimar - Egitmen - CG Artist / TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Yazarız uzaktan uzağa yine , sen de işe yaramadınya be doktor, yine baş başayız ilkyardım cümlelerimle...
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY


Salih EFE / 3D Artist
Tasarım yapmak isterseniz , gözlerinizi kapatın... Eğer gözlerinizi kapattığınızda renkleri görebiliyorsanız, kollarınızı sıvayabilirsiniz...
Interior & Exterior Visual Designer - TURKEY


Emre ALKAÇ / Tasarımcı
Sen, sen olmaktan çıktığın an sen olan seni bulur…
Yüksek Grafiker & Tasarımı- TURKEY

 

EK LİNKLERİMİZ...


 

 


Biz Kimiz?

 

Bizler Kim miyiz? Eğitimci, Felsefi Düşünür, Gerçekçi Takım, Bizler Sanatçıyız Yaratıcı Chief'leriz...

Devam...
Hizmet Sözlesmesi

 

Pixel Art CHIEF Hizmet Sözlesmemizde bulunan Hizmet Sartlari, Gizlilik Politikasi, Güvenilirlik ve Felsefemizi asagidaki linklerden okuyabilir. Hakkimizda bilgiye sahip olabilirsiniz.

Devam...


 


Art CHIEF Mimari


Art CHIEF olarak; proje gelistirme ve yönetme, modern yapilanma konusunda uluslararasi anlamda kurumsallasmis bir kurulus olma yolunda ilerlemeyi hedeflemekteyiz...

Devam...


• İç Mimari Proje & Uygulamalar

• Mimari Proje & UygulamalarİletişimPixel Art CHIEF'e günün dilediğiniz zamanı mesaj veya e-Mail gönderebilir, mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz...

Karapınar Mah. 1172 Sk. No:8/A
Çankaya / ANKARA / TURKEY
+90 (537) 477 6 460
info@pixelartchief.com
pixelartchief.com


 

Designed By Elcesa © 2015 - All Right Reserved